יום חמישי, 13 באפריל 2017

איך לבחור מוסד לימוד לתואר מדעי המחשב?

הפוסט הזה נכתב בעקבות אינספור מיילים שנשלחים אלי עם שאלה בסגנון של: ״אני חושב להירשם למוסד לימוד X, האם אתה ממליץ עליו? האם בתעשיה יסתכלו בצורה יפה על התואר שלי? האם כדאי לי ללמוד במוסד לימוד Y במקום?״.

המטרה שלי בפוסט הזה היא לעשות קצת סדר ולכתוב במקום אחד את כל הידע והנסיון שיש לי בנושא של בחירת מוסד לימוד. 

לפני שצוללים לרשימות אני מזמין אתכם לקרוא כתבה מעניינת ורלבנטית מאתר The Marker.  


הכתבה עוסקת בין היתר בקשר בין גובה המשכורת לאחר התואר לבין מקצוע הלימוד והתגלה כי:

״הממצא המעניין ביותר במחקר הוא שהחשיבות של בחירת מקצוע הלימוד גבוהה בהרבה מהחשיבות של המוסד שבו לומדים. הבחירה בין אוניברסיטה למכללה משפיעה הרבה פחות על השכר בהמשך החיים מאשר המקצוע הנלמד. 

הממצא הזה בולט במיוחד בנוגע למקצוע מדעי המחשב, שניתן ללמוד אותו גם במכללות... כך, יש חוגים למדעי המחשב בחלק מהמכללות שהשכר הממוצע של בוגריהם הוא 21 אלף שקל בחודש, וזה אף שסף הקבלה אליהם נמוך — ציון פסיכומטרי של 550 בלבד.״ 

מכאן אנחנו לומדים שעצם הבחירה בלימוד במדעי המחשב היא הצעד המשמעותי והחשוב לקריירה שלכם, בחירת מוסד הלימוד זו כבר בחירה שההשפעה שלה היא אמנם חשובה אבל משנית. 

כלומר גם אם אתם לא עומדים בדרישות הסף לאוניברסיטאות, יש לכם עוד הרבה אפשרויות ומסלולים לבניית קריירה מוצלחת ואין ספק כי תואר במדעי המחשב זו אחת הדרכים הטובות והיעילות ביותר להיכנס לתעשיה.

השורה הראשונה

מוסדות הלימוד שנמצאים בשורה הראשונה מבחינת רמת הלימודים, המוניטין בתעשיה, והפוטנציאל למשרות מובילות בזמן התואר ובסיום התואר:

1. אונ׳ תל אביב

2. הטכניון 

3. האונ׳ העברית

4. בן גוריון

5. בינתחומי הרצליה

השורה השניה

אלו מוסדות לימוד בעלי מוניטין מעט פחות טוב מאלו של השורה הראשונה, אבל עדין בתעשיה מעריכים את בוגריהן ורובם משתלבים בתעשיה בצורה יפה מאוד.

1. האונ׳ הפתוחה

2. אונ׳ בר אילן

3. אונ׳ חיפה

4. המכללה האקדמית ת״א יפו

השורה השלישית

כל שאר מוסדות הלימוד, לרבות: אונ׳ אריאל, HIT, מכון לב י-ם, רופין, סמי שמעון, וכו׳ וכו׳.

אני ממליץ לכם לקרוא כתבה מאתר The Marker שהיא סופר רלבנטית לנושא: הסוד הגלוי של ההיי-טק הישראלי – והסיוט הגדול של בוגרי המכללות.

ואת כתבת ההמשך: זעם במכללות: "הסטודנטים שלנו מחוזרים על ידי חברות ההיי-טק"

מה חשוב לקחת בחשבון?

הגורם הקובע ביותר בנוגע לקריירה שלכם הוא אתם, לא מוסד הלימוד. כלומר, ללא קשר למוסד הלימוד שבו בחרתם, אם תשקיעו בלימודים ותלמדו ותתרגלו הרבה מעבר למה שנדרש תוכלו להגיע לרמה גבוהה ולהשתלב בצורה יפה בתעשיה. לדעתי בשנה הראשונה ללימודים צריך לתרגל לפחות 20 שעות בשבוע מעבר לשעות הלימודים. 

אני רוצה להדגיש, ההשקעה שלכם והמשמעת שלכם הם הפרמטרים המשמעותיים ביותר שיקבעו את עתידכם בעולם ההיי-טק ולאו דווקא מוסד הלימוד שבו תלמדו.

מעבר לקורסים בתואר אתם יכולים לקחת קורסים מאתרים כמו: Coursera, Udemy, Udacity, Code Academy, Lyda ועוד. כל קורס מקצועי שתיקחו יעשיר את הידע המקצועי שלכם וישפר משמעותית את הסיכויים שלכם להתקבל לעבודה בתחום שבו לקחתם את הקורס. לדוגמה, אם התחום של פיתוח Web מענין אתכם, תיקחו את הקורס הזה למשל.

בפוסט מדעי המחשב - כל מה שאתם צריכים לדעת כתבתי בהרחבה על ההבדל בין אונ׳ למכללות ולמי כדאי ללמוד איפה. אני ממליץ לכם לקרוא את הפוסט הזה אם טרם קראתם כדי לקבל את התמונה הכוללת לגבי בחירת מוסד הלימוד. 

וכמו תמיד אני אשמח לעזור ולענות לשאלות במייל שניתן למצוא בפינה השמאלית למעלה.